Látky na košile
Nejdůležitější ve výběru košile (a oblečení obecně) je tkanina. Nelze to opakovat dostatečně: přednost kvality nad kvantitu! Pokud jde o košile, doporučuje se 100% bavlna, protože je to silné a pohodlné vlákno na nošení. V závislosti na vazbě může mít materiál jiný vzhled a může být jiný na dotek. Zkusme se na to podívat podrobněji …

Vazby v tkání látek

Osnovování je zapletení osnovních nití, umístěných v délce, a útkových nití umístěných v šířce. Osnova tak označuje konstrukci, kterou vodorovné linie tkaniny dělají a naopak je to pro útek. K dispozici jsou 3 základní vazby
keprová vazba, plátnová vazba a atlasová vazba.

 

Keprová vazba

Tato vazba je charakterizována jejími šikmými liniemi. Tento výsledek je dosažen díky specifické změně nitě; útková niť prochází pod jednou nebo více osnovními nitěmi a potom přes větší počet osnovních nití nebo naopak. V závislosti na vazbě může být keprová látka s efektem osnovy anebo s efektem útku. Keprové tkaniny jsou flexibilní a snadno rozpoznatelné díky diagonále tkaní. Všimněte si, že rub a líc tkaniny se liší v závislosti na efektu útku nebo osnovy. Twill a chevron jsou keprové látky.

Plátnová vazba

Jedná se o nejjednodušší vazbu, základní, protože útková niť postupně prochází pravidelně pod osnovním závitem. Tento typ rovnoměrné vazby vytváří tkaniny nazvané „zrnité“, obě strany jsou totožné, není ani rub, ani líc. Poplin a zephyr jsou příklady hladkých tkanin.

Saténová vazba

Saténová vazba, jak název napovídá, vytváří tkaniny ze saténového efektu. Vazba vypadá jako kepr, protože na každém vláknu je pouze jeden vazebný bod, s výjimkou, že zde jsou tyto body rozptýleny, aby se zabránilo šikmému efektu. Takto vyrobená tkanina je spojena. Útek nebo osnova převažuje nad druhým, a proto je jednotný vzhled. Tkanina je hladká s lesklým lícem a matným rubem.

Různé tkaniny

V závislosti na tkaní, počtu nebo barvě nití bude tkanina vypadat jinak a mít určitou strukturu a specifický vzhled podle vazby a způsobu tkaní. Zde jsou různé druhy látek pro košile, které je potřeba znát pro správnou volbu.

Poplin

Bavlna, vlna nebo hedvábí, poplin je klasická vazba, nejvíce používaná. Tkanina s jemnější osnovou než útkovou přízí. Tato látka je příjemná na dotek. Těsná vazba zvyšuje kvalitu látek. Poplin se používá pro výrobu elegantních košil jak pro práci, tak pro společenké události.

Fil à fil

Fil a Fil tkaniny mají jednoduchou vazbu a není to nic jiného než poplin s barevnými vlákny. Pro tkaní používáme příze různých barev, jednu s tmavým odstínem a jeden se světlým odstínem. S tkaninami Fil à fil se šijí lehké košile, plné barvy se skvrnitým aspektem. Fil à fil je ideální pro letní vzhled.

Zephyr

Zephyr je jemné bavlněné plátno, které umožňuje jemnější tkaní a větrání. Vyžaduje méně útkových nití než osnovních nití, takže tato složení je ideální pro letní košili, protože je velmi lehká, je pohodlná při nošení.

The oxford

Vznikl v anglickém městě Oxford, je to tzv. „zrnitá“ tkanina s tkaním méně přesným než poplin. Často je útková niť barvena, zatímco osnovní příze je bílá, což nám umožňuje vidět síťový efekt tkaní. Tato látka, obecně používaná pro americké košile, je měkká a silná.

Pinpoint

Podobné Oxfordu, pinpoint je něco jako směs oxfordu a poplinu. Řidší než oxford, tkaní je charakterizováno skutečností, že útková niť prochází dvěma osnovními nitěmi a pak dvěma. To je to, co vizuálně ukazuje jemnější vzhled. Pinpoint je lehčí košile, která se dobře hodí pro nošení do kanceláře i pro víkendové nošení.

Twill

Twill je anglické jméno pro keprovou vazbu. Rozlišuje se viditelně díky úhlopříčkám tkanin. Mají malou mačkavost, twill košile jsou odolné a snadno se žehlí. Upřednostňujte kepr pro zimní košili, které se nosí jak formálně, tak příležitostně. Je to také typ vazby používané při výrobě džínů.

Chevron

Se svou keprou vazbou, vzhled tkaniny chevron je snadno rozeznatelný díky šikmým pruhům. Střídání směru nití vytváří cikcak vzor, který je tak jedinečný a odliší jej od kepru. Tato látka je vláčná a hedvábná, což usnadňuje žehlení a chevron vzor přináší na košili jistou jemnost a dotek originality.

Denim

Už jsme to věděli, ale nejsou to jen džíny vyrobené z džínoviny, ale také košile! Síla bavlněné džínové tkaniny keprové vazby je způsobena velmi těsnou vazbou. V původní indigově modré jsou dnes různé barvy. Džínová košile vám dá v létě sportovní oblečení a ležérní vzhled, stejně jako v zimě.

Další informace

Vzhledem k tomu, že košile není kus tak jednoduchý, jak vypadá, je ještě třeba vědět více, než vyberete tkaniny, které vám dokonale vyhovují.

Jemnost nitě

Jemnost, také nazývaná jako „Text nitě“ nebo „číslo vlákna“, vám říká, jaká je kvalita tkaniny použitá pro košili. Umožňuje určit jemnost příze podle poměru hmotnosti / délky. Čím je tento index větší, tím jemnější bude vlákno, lehké, hedvábné, odolné, což poskytne kvalitní tkaninu. Nicméně jemnost nitě nad 160 s bude těžší na žehlení a bude mít tendenci se lehce kroutit. Od jemnosti 100 s je již na kvalitní niť. Obvykle je košile oděvního průmyslu s jemností mezi 80 a 100 s.

Typ nitě

Existují dva hlavní typy příze: jedno a dvojité zkroucené. Jediný zákrut je závitem, který dal stroj (spřádací stroj), je to ten nejzákladnější. Dvojité (nebo trojité) zkroucení je příze sestávající ze dvou nebo tří jednoduchých nití, které byly navzájem zkroucené. Tato technika činí přízi měkčí, silnější a zvyšuje průměr nitě pro lepší kvalitu tkaniny. Egyptská bavlna, známá svou délkou a jemností, se často používá k vytváření dvojitých kroucených přízí.

Shrnutí

Pro jaro-léto, si vezměte košili ze zephyru, poplinu nebo fil à fil.
V zimě si můžete vybrat twill, chevron, pinpoint nebo oxfordskou košili.
Denim je velmi hustá tkanina k příležitostnému stylu pro všechny roční období.
Dávejte pozor na jemnosti nití: od 100s je již tkanina kvalitní.
Dvojté kroucené příze jsou tenčí, více hedvábné lepší kvality než jednoduché příze.