Košilové látky

Na výrobu košil a halenek se používají především tkaniny bavlnářského typu. Jsou vyrobeny z bavlněných vláken, z chemických vláken bavlnářského typu nebo jejich směsí tak, že mají vzhled i charakter tkanin z bavlněných vláken. Tyto tkaniny vynikají příjemným omakem a výbornou savostí.

Typy tkanin bavlnářského typu:

Etamín

řídká, průhledná tkanina vyrobená v plátové vazbě z ostře skané, avšak nepřekroucené jemné příze. Název tkaniny je odvozen z francouzského etamine – síto, řešeto. Použití: dámské letní šaty a halenky.

 

Popelín

tkanina v plátnové vazbě, měkká a hustá. Osnovní nitě jsou hustě dostavené a jemnější než niti útkové, tím vzniká na tkanině jemné příčné žebrování charakteristické pro popelín. Tyto tkaniny bývají mercerované. Použití na pánské košile, dámské šaty.

 

Panama

měkká tkanina s charakteristickou vazbou, od níž je odvozen i její název. Silně škrobená panama se používá na vyšívání, s měkkou úpravou se používá na letní košile.

 

Oxford

tkanina střední hmotností, s porézním povrchem, tkaná ve vazbě zesíleného plátna. Často je tkaná jako vícebarevná, v pruzích nebo kárech. Používá se na sportovní a pracovní košile. Název je odvozen od dříve módních sportovních košil, které nosili studenti v Oxfordu.

Zefír

bavlnářská košilová tkanina tkaná v plátnové vazbě se stejnou dostavou v osnově i útku, z jednoduchých i skaných přízí, často barevně snovaná, pestře tkaná nebo i potištěná.

Piké

tkanina má tužší omak, s plastickým geometrickým vzorem. Tato skupina tkanin bývá také označována jako stehové tkaniny díky své konstrukci. Na lícní straně jsou jemné příze, stehové příze vytváří na tkanině „stehy“ zvýrazněné větším napětím těchto nití. Často bývá použito pro zvýraznění plastického vzoru i hrubších nití výplňkových. Použití těchto tkanin je značně ovlivněno módou, vyrábí se z nich dámské halenky, šaty.

Bavlnářský flanel

tkanina střední hmotnosti s příjemným omakem a hustým krátkým vlasem, který částečně zakrývá plátnovou nebo keprovou vazbu. Používá se na zimní košile, halenky, šaty.

Flanýlek

tkanina velmi jemná, malé hmotnosti s jemným vlasem a se zřetelnou plátnovou nebo keprovou vazbou. Použití na dámské košile.

Barchet

tkanina střední hmotnosti, tkaná v plátnové nebo keprové vazbě. Líc je hladký, rub počesaný. Barchety jsou většinou potištěné. Používají se na sportovní košile, dětské ošacení nebo dámské šaty. Název pochází ze středověku a je odvozen z latinského barracanus – původní hrubá tkanina z velbloudí vlny, která svým vývojem přešla v dnešní bavlnářský typ.

Samet

vlasová tkanina středních hmotností s hustým krátkým vlasem, který je vytvořen řezáním vlasového útku – útkový samet nebo řezáním vlasové osnovy – osnovní samet. Po rozřezání se vlas kartáčuje, postřihuje a dále upravuje různými způsoby. Podle použité kvality bavlněných vláken a jemností nití lze dělit samety dále na oděvní a nábytkářské.

Kanava

řídká tužená tkanina s mřížkovým efektem. Vyrábí se z hrubší skané příze s kanavovou vazbou. Používá se na ruční výšivky, s měkkou úpravou na letní košile.

 

Dalším materiálem pro výrobu košil jsou tkaniny hedvábnického typu.Hedvábnické tkaniny jsou vyrobeny z přírodního hedvábí nebo chemických nekonečných vláken. Často se používá kombinace nekonečného chemického multifilu v jedné soustavě nití a střižových přízí v druhé soustavě. Tkaniny mají různou strukturu a omak, jsou však převážně s lesklým povrchem, vždy mají charakter hedvábné tkaniny.